Agenda and draft minutes

Council - Wednesday, 11th May, 2022 7.30 pm

Venue: Council Chamber, The Forum. View directions

Contact: Corporate and Democratic Support  01442 228209

Note: This meeting will be streamed via YouTube. The link will be available 15 minutes before the meeting starts. 

Media

Items
No. Item

1.

Mayor

To elect a Mayor to hold office until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2023.

Minutes:

Councillor Stewart Riddick made a speech in relation to his year as Mayor of Dacorum.

 

Councillor Stewart Riddick asked for nominations for the election of a Mayor to hold office until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2023. 

 

It was moved by Councillor Williams, seconded by Councillor Griffiths and unanimously

 

Resolved:

 

That Councillor John Birnie be appointed Mayor to the Borough of Dacorum until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2023.

 

Councillor Stewart Riddick vacated the chair which was taken by Councillor John Birnie who made his declaration of acceptance of office.

 

Councillor John Birnie delivered a speech of acceptance.

 

The newly elected Mayor referred to the duties carried out by Councillor Stewart Riddick as Mayor of the Borough of Dacorum during the past year.

 

It was moved by the Mayor, seconded by Councillor Williams and unanimously;

 

Resolved:

 

That the Council tender to Councillor Stewart Riddick their most cordial thanks for the admirable manner in which he has discharged the duties of the office of Mayor of the Borough of Dacorum during the past year and place on record their appreciation of the energy and sound judgement which distinguished his actions during that period:  That the Seal of the Council be affixed to a copy of this resolution and that it be presented to him in recognition of his services as Mayor of the Borough of Dacorum.

 

2.

Deputy Mayor

To elect a Deputy Mayor to hold office until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2023.

Minutes:

The Mayor asked for nominations for the appointment of the Deputy Mayor to hold office until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2023. 

 

It was moved by Councillor Anderson, seconded by Councillor Barrett and unanimously;

 

Resolved:

 

That Councillor Alan Johnson be appointed Deputy Mayor of the Borough of Dacorum until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2023.

 

Councillor Alan Johnson made his declaration of acceptance of office.

 

3.

Minutes pdf icon PDF 220 KB

To confirm the minutes of the previous meeting of the council.

Minutes:

The minutes of the previous meeting will be considered at the next Council meeting.

 

4.

Apologies for absence

To receive any apologies for absence.

Minutes:

Apologies for absence were received on behalf of Councillors Durrant, Hollinghurst, McDowell and Silwal.

 

5.

Declarations of Interest

To receive any declarations of interest.

Minutes:

No declarations of interest were made.

 

6.

Announcements

To receive official announcements and business brought forward by the Mayor and the Chief Executive.

Minutes:

There were no announcements.

 

7.

Appointment of the Cabinet, Overview and Scrutiny and Regulatory Committees 2022/2023 pdf icon PDF 52 KB

Report to follow.

Minutes:

Proposals for the Cabinet, Chairs and Vice-Chairs and Members to serve on the Standing Committees until the Annual Meeting of the Council in 2023 were circulated as set out in Annex A to these minutes and agreed.

 

The Leader issued notice of amendments to the Cabinet positions for information purposes only, as set out in Annex A.

 

The Mayor advised that concluded the business for the evening and declared the meeting closed.

 

 

The meeting ended at 8.11 pm.

 

 

ANNEX A

 

MEMBERSHIP OF CABINET, OVERVIEW & SCRUTINY COMMITTEES, POLICY DEVELOPMENT PANELS AND STANDARDS COMMITTEE 2019-2023

 

CABINET

 

Cabinet Portfolio Holder

Conservative

Leader of the Council

Cllr Williams

Corporate Services

Cllr Elliot

Housing Services

Cllr Griffiths (Deputy Leader)

Neighbourhood Services

Cllr Barrett

Communities

Cllr Banks

Place

Cllr Anderson

Commercial Strategy & Delivery

Cllr Williams

 

OVERVIEW & SCRUTINY COMMITTEES 

 

HOUSING AND COMMUNITY (13 members = 8:5)

Conservative

Liberal Democrat

Gbola Adeleke (Vice Chair)

Roxanne Ransley

Neil Harden

Lara Pringle

Nigel Durrant

Nick Hollinghurst

Isy Imarni (Chair)

Sammy Barry-Mears

Alan Johnson

SimyDhyani

Suqlain Mahmood

 

Pearl Oguchi

 

Colette Wyatt-Lowe

 

 

FINANCE AND RESOURCES (13 members = 8:5)

Conservative

Liberal Democrat

Gbola Adeleke

Christopher Townsend

Frances Arslan

Stephen Claughton (Vice Chair)

Terry Douris (Chair)

Sally Symington

Bert Chapman

Ron Tindall

Fiona Guest

Rick Freedman

Sobaan Mahmood

 

Suqlain Mahmood

 

Babita Sinha

 

 

STRATEGIC PLANNING AND ENVIRONMENT (13 members = 8:5)

 

Conservative

Liberal Democrat

Neil Harden (Chair)

Garrick Stevens

Rob Beauchamp

Adrian England

Stewart Riddick

Sheron Wilkie

Penny Hearn

Nigel Taylor

Colette Wyatt-Lowe

Anne Foster

Mark Rogers (Vice Chair)

 

Rosie Sutton

 

Jane Timmis

 

 

 

 

HEALTH IN DACORUM COMMITTEE (10 members = 6:3:1)

Conservative

Liberal Democrat

Independent

Rob Beauchamp

William Allen

Jan Maddern

Alex Bhinder (Chair)

Nick Hollinghurst

 

Nigel Durrant

Lara Pringle

 

Fiona Guest (Vice Chair)

 

 

Alan Johnson

 

 

Babita Sinha

 

 

 

AUDIT COMMITTEE (6 members = 4:2)

Conservative

Liberal Democrat

Stewart Riddick

Christopher Townsend

Bert Chapman (Chair)

Sally Symington

Sobaan Mahmood

 

Goverdhan Silwal

 


DEVELOPMENT MANAGEMENT COMMITTEE (13 members = 7:5:1)

Conservative 

Liberal Democrat

Independent

Rob Beauchamp (Vice Chair)

Phil McDowell

Jan Maddern

Nigel Durrant

Garrick Stevens

 

Fiona Guest (Chair)

Ron Tindall

 

Stewart Riddick

Nick Hollinghurst

 

Terry Douris

Claire Hobson

 

Colette Wyatt-Lowe

 

 

Andrew Williams

 

 

 

 

 

APPEALS AND REVIEWS COMMITTEE

 

APPEALS (8 members = 5:3)

 

Conservative

Liberal Democrat

Gbola Adeleke

Brenda Link

Hazel Bassadone (Chair)

Phil McDowell

Penny Hearn (Vice Chair)

Roxanne Ransley

Rosie Sutton

 

Colette Wyatt-Lowe

 


LICENSING AND HEALTH AND SAFETY ENFORCEMENT COMMITTEE

(12 members = 8:4)

 

Conservative

Liberal Democrat

Hazel Bassadone

Brenda Link

Alex Bhinder (Vice Chair)

William Allen

Penny Hearn (Chair)

Lara Pringle

Isy Imarni

Vacancy

Alan Johnson

 

Colin Peter

 

Mark Rogers

 

Rosie Sutton

 

 

 

LICENSING AND HEALTH AND SAFETY ENFORCEMENT SUB-COMMITTEE

(6 members = 4:2:0)

 

Conservative

Liberal Democrat

Hearn (Chairman)

Link

Bhinder (Vice-Chairman)

Pringle

Bassadone

 

Sutton

 

 

 

LICENSING OF ALCOHOL & GAMBLING SUB-COMMITTEE (3 members = 2:1:0)

 

This Committee consists of a Panel of 3 Members who are picked from the Members of the Licensing and Health and Safety Enforcement Committee.  Only Members who have had training on the Licensing of Alcohol & Gambling Sub-Committee can sit on this Panel. 

 

Conservative

Liberal Democrat

 

 

 

 

 

 

 


 

STANDARDS COMMITTEE (5 members =  ...  view the full minutes text for item 7.