Agenda and draft minutes

Council
Wednesday, 16th May, 2018 7.30 pm

Venue: Council Chamber, The Forum. View directions

Contact: Jim Doyle Ext 2222 

Items
No. Item

41.

Mayor

To elect a Mayor to hold office until the appointment of a successor at the Annual

Meeting of the Council in 2019.

Minutes:

 

A one minute silence was observed to mark the death of Janet Sweetingham (councillor 1987-1995) who had recently passed away.

 

1.         THE MAYOR

 

Councillor D Collins made a speech in relation to his year as Mayor.

 

Councillor Collins asked for nominations for the election of a Mayor to hold office until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2019. 

 

It was moved by Councillor Bassadone seconded by Councillor Williams and unanimously

 

Resolved:

 

That Councillor R Sutton be appointed Mayor to the Borough of Dacorum until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2019.

 

Councillor D Collins vacated the chair which was taken by Councillor R Sutton who made her declaration of acceptance of office

 

The Mayor delivered a speech of acceptance.

 

COUNCILLOR R SUTTON 

 

The newly elected Mayor referred to the duties carried out by Councillor D Collins as Mayor of the Borough of Dacorum during the previous year.

 

It was moved by the Mayor, seconded by Councillor Williams and unanimously agreed

 

Resolved:

 

That the Council tender to Councillor D Collins their most cordial thanks for the admirable manner in which he has discharged the duties of the office of Mayor of the Borough of Dacorum during the past year and place on record their appreciation of the energy and sound judgement which distinguished his actions during that period:  That the Seal of the Council be affixed to a copy of this resolution:  and that it be presented to him in recognition of his services as Mayor of the Borough of Dacorum.

 

42.

Deputy Mayor

To elect a Deputy Mayor to hold office until the appointment of a successor at the

Annual Meeting of the Council in 2019.

Minutes:

The Mayor asked for nominations for the appointment of the Deputy Mayor to hold office until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2019. 

 

It was moved by Councillor Griffiths, seconded by Councillor Elliot and unanimously

 

Resolved:

 

That Councillor Councillor T Douris be appointed Deputy Mayor of the Borough of Dacorum until the appointment of a successor at the Annual Meeting of the Council in 2019.

 

Councillor T Douris made his declaration of acceptance of office.

 

43.

Minutes

To confirm the minutes of the meeting held on 18 April 2018

Minutes:

The minutes of the meeting held on 18 April 2018 were agreed by the Members present and were then signed by the Mayor.

 

44.

Apologies for Absence

To receive any apologies for absence.

Minutes:

Apologies were received on behalf of Councillors Clark, Imarni, Fethney, Ransley, Ritchie and Mills

 

45.

Declarations of Interest

To receive any declarations of interest

Minutes:

No declarations of interest were made.

 

46.

Announcements

To receive official announcements and business brought forward by the Mayor and/or the Chief Executive.

Minutes:

 

 

 

There were no announcements made.

47.

The Leader, cabinet, Overview and Scrutiny and Regulatory committees 2018/19

(a)    To receive from the Leader of the Council the appointments of the Deputy

Leader and the other Members of the Cabinet and their respective Portfolios.

 

(b) To appoint the following Standing Committees and to nominate Members and

substitute Members to serve on them until the Annual Meeting of the Council in

2019.

 

Current Membership (Subject to change)             Breakdown (to be announced)

 

Strategic Planning &                                                   11

Environment Overview and

Scrutiny Committee

 

Finance & Resources                                                 11

Overview and Scrutiny

Committee

 

Housing & Community                                               13

Overview and Scrutiny

Committee

 

Health in Dacorum                                                      9 (Borough Members)

 

Audit Committee                                                         6

 

Development Management                                        14

Committee

 

Appeals and Reviews                                                 9

Committee

 

Licensing & Health & Safety                                       13

Enforcement Committee

 

Appointments Committee                                           5

 

Electoral Review Committee                                      5

 

 

 

Not Politically Balanced:

 

·       Standards Committee                                           (5 Borough Members)

 

·         Member Development Steering Group                8

 

·         Joint Negotiating Committee                                5

 

(c) To nominate the pool of Members who are trained, or who are to be trained, to

serve on the Appeals and Reviews Committee as and when required.

 

(d) To appoint the Chair/man, Vice Chair/man and Shadow Chair/man of the above

Committees, except the Standards Committee.


 

 

(e) The Chairman of the Standards Committee will be elected by the Committee

and substitutes are permitted.

 

Minutes:

Councillor Williams, submitted the list of Portfolio Holders (including the addition of a new Portfolio of Corporate & Contracted Services). He informed Members that there was an amendment to the membership of committees and he would circulate following the meeting.

 

Councillor Tindall nominated Councillor England to fill the Electoral Review Committee vacancy and Councillor Fisher nominated herself as a substitute for the committee.

 

 

a)    The Council received from Councillor Williams the appointments of the Deputy Leader and the other Members of the Cabinet and their respective Portfolios.

 

Councillor Mrs Griffiths – Deputy Leader and Portfolio Holder for Housing

Councillor David Collins - Portfolio Holder Corporate & Contracted Services

Councillor Harden - Portfolio Holder for Residents and Corporate Services

Councillor Elliott - Portfolio Holder for Finance and Resources

Councillor Sutton - Portfolio Holder for Planning and Regeneration

Councillor Marshall - Portfolio Holder for Environmental Sustainability and Regulatory Services.

 

 

b)    Proposals for the Cabinet, Chairmen and Vice-Chairs, Members and substitute Members to serve on the Standing Committees until the Annual Meeting of the Council in 2019 were circulated as set out in Annex A to these minutes and agreed.

 

c)    Nominations to the pool of Members who are trained, or who are to be trained, to serve on the Appeals Committee as and when required were received and agreed.

 

d)    The Chair/man, Vice Chair/man and Shadow Chair/man of the Standing Committees (except the Standards Committee) were appointed.

 

 

e)    The Chair/man of the Standards Committee will be elected by the Committee and Substitutes are permitted.

 

48.

Membership of all Committees - May 2018 pdf icon PDF 80 KB

Minutes:

MEMBERSHIP OF CABINET, OVERVIEW & SCRUTINY COMMITTEES, POLICY DEVELOPMENT PANELS AND STANDARDS COMMITTEE 2015-2019

 

CABINET

 

Cabinet Portfolio Holder

Conservative

Leader & Community Leadership

Cllr Williams

Finance & Resources

Cllr Elliot

Housing

Cllr Mrs Griffiths (Deputy Leader)

Environmental Services

Cllr Marshall

Community and regulatory Services

Cllr Harden

Planning & Infrastructure

Cllr G Sutton

Corporate & Contracted Services

Cllr D Collins

 

OVERVIEW & SCRUTINY COMMITTEES  

 

HOUSING AND COMMUNITY (13 members = 10:2:1)

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Anthony Armytage

Adrian England

Tony Fethney

Gbola Adeleke

Lara Pringle

 

Julie Banks

 

 

Hazel Bassadone

 

 

Olive Conway

 

 

Penny Hearn

 

 

Isy Imarni (Vice Chair)

 

 

Suqlain Mahmood (Chair)

 

 

Stan Mills

 

 

William Wyatt-Lowe

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

Robert McLean

Roxanne Ransley

 

Tina Howard

Ron Tindall

 

Michael Clark

Brenda Link

 

 

FINANCE AND RESOURCES (13 members = 11:1:1)

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Gbola Adeleke

Ron Tindall

Tony Fethney

Anthony Armytage

 

 

Graham Barrett

 

 

Herbert Chapman (Chair)

 

 

Elaine Collins

 

 

Julie Banks (Vice Chair)

 

 

Terry Douris 

 

 

Tina Howard

 

 

Robert McLean

 

 

Roger Taylor

 

 

Goverdhan Silwal

 

 

 

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

Alan Anderson

Lara Pringle

 

William Wyatt - Lowe

Roxanne Ransley

 

Christina Brown

Adrian England

 

Fiona Guest

 

 

Peter Matthews

 

 

 

STRATEGIC PLANNING AND ENVIRONMENT (13 members = 11:1:1)

 

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Stephen Bateman

Roxanne Ransley

Anne Fisher

Alan Anderson (Chair)

 

 

John Birnie (Vice Chair)

 

 

Stephen Hearn

 

 

Mike Hicks

 

 

Tina Howard

 

 

Peter Matthews

 

 

Stewart Riddick

 

 

Jane Timmis

 

 

Colette Wyatt–Lowe

 

 

Vacancy

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

Graham Adshead

Brenda Link

 

Robert McLean

Ron Tindall

 

Tom Ritchie

Adrian England

 

 

Lara Pringle

 

 

 

 

 

HEALTH IN DACORUM COMMITTEE (8 members = 6:1:1)

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Independent

John Birnie

Adrian England

n/a

Jan Maddern

Christina Brown

 

 

 

Fiona Guest (Chair)

 

 

 

Mike Hicks

 

 

 

Tina Howard

 

 

 

Roger Taylor (Vice Chairman)

 

 

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

 

 

Ron Tindall

 

 

 

Brenda Link

 

 

 

Roxanne Ransley

 

 

 

Lara Pringle

 

 

 

AUDIT COMMITTEE (6 members = 5:1:0)

Conservative

Liberal Democrat

Labour

John Birnie

Ron Tindall

 

Terry Douris

 

 

Robert McLean

 

 

Roger Taylor (Chair)

 

 

Goverdan Silwal

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

Graham Adshead

Lara Pringle

 

Alan Anderson

Roxanne Ransley

 

 

Adrian England

 


DEVELOPMENT MANAGEMENT COMMITTEE (13 members = 10:1:1:1)

Conservative 

Liberal Democrat

Labour

Independent

Stephen Bateman

Ron Tindall

Anne Fisher

Jan Maddern

John Birnie

 

 

 

Michael Clark

 

 

 

Olive Conway

 

 

 

Fiona Guest (Chair)

 

 

 

Peter Matthews

 

 

 

Stewart Riddick

 

 

 

Tom Ritchie

 

 

 

John Whitman

 

 

 

Colette Wyatt-Lowe (Vice Chair)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

 

Isy Imarni

Brenda Link

 

 

Colin Peter

Roxanne Ransley

 

 

Hazel Bassadone

 

 

 

Stan Mills

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

APPEALS AND REVIEWS COMMITTEE

 

APPEALS (9 members = 8:1:0)

 

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Gbola Adeleke

Brenda Link

n/a

Hazel Bassadone (Chair)

 

 

Olive Conway

 

 

Penny Hearn (Vice Chair)

 

 

Stan Mills

 

 

Stewart Riddick

 

 

Rosie Sutton

 

 

Roger Taylor         

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

 

Ron Tindall

 


LICENSING AND HEALTH AND SAFETY ENFORCEMENT COMMITTEE

(11 members = 10:1:0)

 

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Gbola Adeleke

Brenda Link

n/a

Hazel Bassadone

 

 

Olive Conway

 

 

Terry Douris

 

 

Penny Hearn (Chair)

 

 

Tina Howard (Vice Chair)

 

 

Stan Mills

 

 

Colin Peter

 

 

Roger Taylor

 

 

John Whitman

 

 

 

 

 

 

LICENSING AND HEALTH AND SAFETY ENFORCEMENT SUB-COMMITTEE

(7 members = 6:1:0)

 

Conservative

Liberal Democrat

Labour

Penny Hearn (Chair)

Brenda Link

n/a

Hazel Bassadone

 

 

Olive Conway

 

 

Roger Taylor

 

 

Tina Howard ( Vice Chair)

 

 

John Whitman

 

 

 

 

 

Substitutes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LICENSING OF ALCOHOL & GAMBLING SUB-COMMITTEE (3 members  2:1:0)

 

This Committee consists of a Panel of 3 Members who are picked from the Members of the Licensing and Health and Safety Enforcement Committee.  ...  view the full minutes text for item 48.